Ринок нерухомості в Україні

8-26-2020
Тенденція розвитку ринку нерухомості в України у 2018 році. – U.P.M.P

Інвестиції в нерухомість завжди вважалися не ризикувати капіталовкладенням, але пандемія внесла свої корективи в усі сфери бізнесу. Також хочемо вам порекомендувати Бізнес в Україні

Криза – це ідеальний час для інвестицій, якщо ви вмієте знаходити вигідні умови придбання активів. Так як з 2014 року люди перестали довіряти свої заощадження банкам, одним з основних напрямків для інвестування стала нерухомість.

Офісні приміщення в 2014 році збільшили ціни на оренду. Це було пов’язано з військовими діями на Донбасі і Луганську. Великі компанії переїжджали в столицю, перевозили своїх співробітників, знімали офіси. У цей період попит перевищував пропозиції.

У березні 2020 роки ринок комерційної нерухомості зазнав змін, так як більшість компаній були змушені перейти на віддалену роботу, попит на комерційні площі впав. Більшість компаній вже не повернеться в офіси, так як оцінили всі переваги і економічну вигоду віддаленої роботи.

Багато орендодавців в період пандемії були змушені дати знижку своїм орендарям, а то і розстрочку платежів по оренді.

Потенційні покупці житлової нерухомості в період пандемії очікують просідання цін приблизно до рівня 2016 року, тобто зниження цін на 12-15% в порівнянні з цінами на початок березня 2020 року.

Схожу тенденцію ринок нерухомості переживав в 2014 році, коли глобальні зміни були пов’язані з революцією, війною і девальвацією гривні. 2014 рік запам’ятався божевільному стрибком цін на оренду як комерційної, так і некомерційної нерухомості.

Наведемо приклад: у вересні 2014 році орендувати квартиру в Печерському районі не в новобудові, 75 кв. м за курсом 14 гривень за 1 долар коштувало 15 тис. грн. У 2017 році ця ж квартира піднялася в ціні і коштувала 25 тис. Грн за курсом 25,88 грн. Як бачите, ціни знизилися приблизно на 10%, але через зростання долара це не сильно відчувалося.

А ось на час карантину така ж квартира коштує 20 тис. Грн (за курсом 26,74).

Звичайно, ріелтор попереджає, що такий обвал цін діє тільки на час пандемії. За час карантину з’їхало близько 15% орендарів. А попит на оренду житла впав на 80%.

З покупкою квартир ситуація інакша: таких різких падінь цін немає і навряд чи буде.

Після девальвації 2014 року найстрімкіше зниження цін на квартири тривало протягом квітня 2014 року – квітня 2015 року. В даний період середня вартість квартир по місту знизилася на 27,5%, а квартири в новобудовах подешевшали на 31,4%, житлові метри поруч з метро – на 29,1%. Джерело: domik.ua

Чи повториться в цей раз обвал столичного ринку нерухомості? Навряд чи. Зараз ситуація відрізняється від кризи 2014 року. Якщо у людини є гроші і він хоче купити квартиру, він її купить.

Зовсім інша картина з орендою будинків, тут карантин зіграв на руку власникам такої нерухомості, і ціна виросла майже в два рази, відсотків на 40-50%.

Великим попитом користуються будинки в Київській області, Закарпатті, на Волині, у Львові, Миколаївської області, величезна популярність у будинків в Одеській області. Орендодавці намагаються здати будинки за завищеними цінами мінімум на 6 місяців. Попит дуже високий, а ось пропозицій мало. Пропозицій в дешевому і середньому сегментах оренди на ринку вже не залишилося. А ціни на оренду елітних будинків зараз рівні цінам шикарних будинків де-небудь на березі живописної Лампедузи в Італії.

За рік ціни на будинки в передмісті Києва в гривнях збільшилися на 5,8%, в доларах – на 2,3%.

Віримо, що така історія короткострокова, і як тільки відкриють кордони, ціни на оренду і купівлю будинків знизяться.